Kdy a jak změnit na zimní čas?

Když se řekne zimní čas, většina lidí řekne, že se jedná o časové období, které je používáno během zimy. Pravda je ale někde jinde. Pokud se podíváme na reálný zimní čas, tak ten byl v naší zemi zaveden jenom jednou jedinkrát, a to v roce 1946. Pokud by u nás skutečně existoval, znamenalo by to, že z letního času bude nutné nejprve posunout zpět hodinky na středoevropský pásmový čas a potom je posunout ještě jednou, na ten zimní. To se ale neděje. Přesto ale zůstaneme u toho, že zimní čas je ten, který se u nás používá v zimě. Správně ale je, že je to ten pásmový, tedy klasický středoevropský čas, který je určený právě lokalitou, kde žijeme.

Kdy změnit hodinky na zimní čas?

Již víme, jak to je, ale protože se tento pojem hodně používá, tak o něm budeme mluvit i nadále. Zimní čas sice jako takový není, ale v souvislosti se zimou je přece jenom nutné hodinky upravit. A to proto, že u nás máte nastavený letní čas. Kdy končí? Podle konkrétního dne v měsíci to určit nelze, jelikož tomu může být každým rokem jinak. Je nutné to určovat podle zcela jiného klíče. Konkrétně je to podle toho, kdy nastane poslední neděle v měsíci říjnu. Právě to je každý rok onen den, kdy dochází k danému posunu času. A jak?

O kolik si hodinky posunout?

Pokud by byl zavedený reálný zimní čas, byly by to dvě hodiny. Takto, v souvislosti se zavedením u nás, je to ale jenom jedna jediná hodina. A ta nastavena ve chvíli, kdy danou poslední neděli v měsíci říjnu nastane třetí hodina ranní. Tedy čas 3:00. Právě to je ta pravá chvíle, kdy je nutné vzít si do ruky hodinky a posunout si je. Že o jednu hodinu, to již víme. A jakým směrem? Je to dozadu. Takže během chvíle bude opět čas 2:00. Jako lidé tak hodinu získáme. Tuto změnu mnoho lidí vítá hlavně proto, že díky ní mají možnost si ráno ještě o jednu hodinu navíc pospat. Skvělé.