Co je to zimní čas?

Jak si lze nejlépe charakterizovat zimní čas? Je to poměrně jednoduché. Nejprve je třeba vzít v potaz klasické časové pásmo. A potom z něho odečíst jednu hodinu. Pokud by tedy v normálním časovém pásmu byly 2 hodiny, tak bude zimní čas spojený s tím, že bude hodina jedna. Nutno dodat, že toto je jediná správná definice a rozhodně nejde o to, že by zimní čas byl ten správný a pásmový, a onen letní by byl posunutý. Z toho tedy v podstatě vyplývá jedna důležitá věc, a to taková, že zimní čas se od toho letního liší nikoliv o jednu hodinu, ale o dvě. Nejprve se posunou hodiny na čas pásmový a poté se posunou na čas zimní.

Je zimní čas používán?

Když se zeptáte kohokoliv na ulici, tak vám většina jasně řekne, že zimní čas je používán i u nás, a to pochopitelně během zimy. I když je tato teorie stále používán a, a najdete ji třeba i v některých kalendářích, tak není správná. Zimní čas jako takový, tedy ten oficiální, se téměř nepoužívá. Když se podíváme do historie, tak tomu bylo skutečně pouze jenom jednou, a to v roce 1946. A podobně je to v podstatě i u jiných zemí ve světě. Zde musíme říci, že se zde také použil možná jenom výjimečně, nebo se zde nepoužil téměř vůbec.

V podstatě není potřeba

Letní čas byl využíván na to, aby se správně nastavil den, s ohledem na úsporu energie. K podobnému mohl sloužit i zimní čas, ale jak se ukázalo, bylo to zbytečné, jelikož optimální podmínky mohl nabídnout klasický pásmový čas. Bylo tedy zcela nesmyslné posouvat hodinky o další hodinu dále. To se v podstatě potvrdilo i v daném konkrétním roce, kdy byl u nás zaveden a potom i také zrušen. Dobré je připomenout, že pokud by se využíval letní čas a také zimní čas zároveň, docházelo by k posunu o celé dvě hodiny. A to už by bylo pro mnoho lidí poměrně velké rozhození jejich organismu a celkových návyků.